کریس:در حالتON!

UEFA EURO 2012, Czech Republic v Portugal,Cristiano Ronaldo
Getty Images

*دستش همیشه بالاست. متمایل به یکی از گوش‌ها و آماده استارت. مثل بمبی که در آستانه جدا شدن از بال هواپیماست. او همه قدرت‌های فرازمینی را در دوقلوهای پشت پا و چهار سر ران ذخیره کرده تا در فضای خالی زمین حریف، تاخت بزند. در این لحظه، احتمالا گلی رقم خواهد خورد، چون کریس رونالدو روی حالت On قرار گرفته است!

*وقتی کاشته عجیب‌اش که مثل سرویس‌های پرشی در نقطه خاصی فرود می‌آید به تیر دروازه پیتر چک برخورد کرد، از هر دست، دو انگشت را نشان داد، به این معنا که دو تیر دروازه، فقط در یورو، چهار بار مانع از گلزنی وی شده‌اند. چهار ضربه‌ای که هر‌کدام ارزش یک گل را داشت، به‌خصوص آن یکی، زمانی که در حرکت مدافع قوی‌ هیکل اهل جمهوری چک را دریبل زد و با چرخش توپ را به میله زد.

*اسم‌کریس رونالدو که می‌آید، خیلی‌ها ترش می‌کنند. او با گوشواره‌های گل میخی، موهای شبه‌نازی، شادی گل‌های غیرمتواضعانه و انتخاب یک مدل روسی به عنوان‌یار، به‌اندازه محبوبیت‌اش دشمن دارد. همین هم هست که در هر ورزشگاهی، پشت هر توپ که می‌ایستد، سوت و هو به آسمان است و البته یک فریاد آشنا: «مسی ... مسی!» اگر کریس رونالدو باشی، به فریادها جواب خواهی داد. امروز، رقابت رونالدو – مسی، جذاب‌ترین مسابقه چند دهه اخیر فوتبال را شکل داده است. آنها شمایلی از دو شکل متفاوت فوتبال‌اند. جانمایه‌ای از دو تفکر مختلف. آنها، روز اند و شب. سیاه و سپید. رئال و بارسا. حتی وقتی یک فصل رقابت به پایان رسیده باشد، مسی سه گل به برزیل می‌زند تا کریس بلافاصله با سه‌گل به هلند و چک بازی را مساوی کند. این دو سریع‌تری و مهیب‌ترین کورس دو نفره تاریخ را به راه انداخته‌اند. تحسین‌ها و فریادها، مخالف خوانی‌ها و دشنام‌ها، فعلا در انحصار این دو ست ؛ هست تا عصر مسی – رونالدو به پایان برسد و عنوان «بهترین» و جایزه «توپ طلا»، مدعی تازه‌ای پیدا کند.

*الکس فرگوسن می‌گوید: «وقتی او را به رئال مادرید فروختیم احساس کردیم، معامله پرسودی انجام داده‌ایم اما رونالدو در همان سال اول موازنه‌ این انتقال را به سود رئال کرد. حالا سه فصل از این جابه‌جایی بزرگ گذشته و رونالدو جزئی از تاریخ رئال است. ستاره‌ای با گل‌های‌خارق‌العاده، سنگین‌ترین شوت‌ها، بهترین پاس‌ها و سریع‌ترین فرارها.

*دنیای‌اطراف، کریس را به ستاره بودن تشویق می‌کنند اما او سعی کرده قهرمان باشد. یادمان باشد او جوان و ثروتمند و محبوب است اما در عین حال اراده‌ای وصف‌ناپذیر هم دارد. عاملی که بخش مهمی از کامیابی‌های ورزشی اوست، اینکه چطور، مشخص نیست. کارلوس کی‌روش که خیلی هم رونالدو را دوست ندارد، از بعدازظهری می‌گوید که بته‌های فضای سبز مشرف به زمین تمرین یونایتد تکان می‌خوردند. این کریس بود که بعد از تمرین خستگی‌ناپذیر، لابه‌لای درخت‌ها و بته‌ها می‌دوید تا آماده‌تر و بهتر باشد.

*پرتغال یا اسپانیا؟ من کریس رونالدو را انتخاب می‌کنم، به خصوص اگر به پست پیکه بخورد. «میگ میگ با گذر از این دیوار بلند به تاریخ گره خواهد خورد. البته کار مقابل هم تیمی‌های رئالی سخت‌تر از همیشه است، به خصوص که دست دشمنان بارسایی هم در کار است! 

 

/ 0 نظر / 16 بازدید