انتقاد روزنامه های پرتغالی از کی روش.

UEFA EURO 2012 : Denmark v Portugal
Getty

کارلوس کی روش، سرمربی تیم ملی ایران، به تازگی در انتقاد به عملکرد تیم ملی پرتغال در یورو 2012، اعلام کرد تیم پائولو بنتو بیش از اندازه به کریس رونالدو وابسته است.

یکی از ستون نویس های نشریه آبولا در این مقاله نظر کی روش را به چالش کشیده است:

من واقعا از صحبت های کارلوس کی روش متعجب شدم. فکر نمی کنم ارزیابی او تیم فعلی پرتغال منصفانه بوده باشد. صحبت های او تنها افزایش فشار رسانه ها روی رونالدو و هم تیمی هایش خواهد شد. لازم نیست که بگویم این مسئله روی کار پائولو بنتو نیز تاثیرگذار خواهد بود.

کی روش، سرمربی قبلی پرتغال پیش از بنتو، باید شرایط تیم را بهتر بداند. تحت نظر کی روش، تیم بیش از حالا، به رونالدو وابسته بود. برای مثال، همه ضربات آزاد تیم، از هر فاصله ای، توسط شماره 7 زده می شد؛ در حالی که تیم ضربه آزاد زن های دیگری مانند په په، کوئنترائو و موتینیو نیز داشت. پرتغال کی روش بسیار قابل پیش بینی بود. بیشتر مسئولیت ها روی دوش رونالدو بود و سیستم نامتجانس تیم موجب سرخوردگی ستاره رئال و هم تیمی هایش شده بود.

با حضور بنتو، تیم پرتغال تیم متحدی تری است و از روحیه پیروزی خواهانه بیشتری برخوردار است. اگرچه بعد از دو گلی که رونالدو مقابل دانمارک به ثمر رساند، بار دیگر به تیتر اصلی رسانه ها تبدیل شد، من فکر می کنم پیروزی آنها مقابل هلند نتیجه یک بازی گروهی قابل توجه بود. په په در هر سه دیدار نمایش درخشانی در خط دفاعی داشت، کوئنترائو با بازیکن کم اثر رئال خیلی فاصله داشت، موتینیو نشان داد که از نظر تکنیکی چیزی از بهترین های جام کم ندارد و نانی نیز طراوت همیشگی را به نمایش گذاشت. می توان گفت تک تک بازیکنانی که در ترکیب اصلی به میدان می روند، در نمایش تیم تاثیرگذار هستند.

واضح است که رونالدو یک سرو و گردن از هم تیمی هایش بالاتر است اما دیدار مقابل دانمارک نشان داد حتی اگر رونالدو در روز خوبش نباشد، پرتغال می تواند حریفش را شکست دهد. گفتن اینکه پرتغال تنها با کاپیتانش می تواند به جلو برود، بی احترامی است. بازیکنانی مانند رائول میرلس (بازیکنی که این فصل با چلسی قهرمان چمپیونزلیگ شد)، نانی، په په و کوئنترائو همگی بازیکنانی در کلاس جهانی هستند و ترکیب اصلی پرتغال با چنین بازیکنانی ساخته می شود.

با توجه به اینکه کی روش به عنوان سرمربی پرتغال نتوانست به موفقیتی دست پیدا کند، صحبت های او قابل تامل تر می شود و من معتقدم شخصی در جایگاه او در چنین موقعیتی باید با تدبیر بیشتری در مورد تیم ملی کشورش صحبت کند.

تنها یک هفته قبل، یک مربی بسیار موفق تر از کی روش در رده ملی، پرتغال را یکی از بهترین تیم های تکنیکی دنیا توصیف کرد و گفت که تمرکز کردن روی رونالدو و غافل ماندن از توانایی هم تیمی هایش احمقانه است. فکر می کنم حق با یواخیم لوو است و صحبت های کی روش را نباید چندان جدی گرفت.

کی روش که از سال 2011 هدایت تیم ملی ایران را برعهده دارد، بعد از ناکامی در رقابت های جام جهانی 2010، از تیم ملی پرتغال اخراج شد.

/ 0 نظر / 6 بازدید